Hem Produkter   Kontakt
Skifta språk: Skift sprog: Change language:
   
 Riello oljebrännare
 Riello gasbrännare
 Buderus pannor
 Buderus Solfångare
 Buderus VVB
  Milton gaspannor Milton gaskedler Milton gas boilers
    Milton TopLine Milton TopLine Milton TopLine
    Fördelar Fordele Features
    Val av panna och varmtvatten beredare Valg af kedel og varmtvandsbeholder Choose boiler and calorifier model
    Utrustning och uppbyggnad Udstyr og opbygning Components and design
    Värmeväxlare Varmeveksler Central heat exchanger
    Kaskadinstallation Kaskadeopstilling Cascaded configuration
    Kaskad dimensionering Kaskade dimensionering Cascade sizing
    Tekniska specifikationer Tekniske specifikationer Technical specifications
    Mått Mål Dimensions
    Principskissar Principdiagrammer Functional diagrams
    Reglering Styring Control
    Reservdele Reservedele Spare Parts
    Dokumentation Dokumentation Documentation
    Milton VVB Milton vandbeholdere Milton calorifiers
    Ekonomi Økonomi Economy
    Garanti Garanti Warranty
    Äldre pannor Ældre kedler Discontinued boilers
  Centroplast avgassystem Centroplast aftræk Centroplast flues
  ICI ångpannor ICI dampkedler ICI steam boilers
  Service Service Service
  Energimärkning Energimærkning Energy classifications
  Återförsäljare Forhandlere Resellers
  Referensanläggningar Reference anlæg Reference plants
 

Vi användar Cookies Vi bruger Cookies We use Cookies

Se här vad vi använder dem för Se her hvad vi bruger dem til See what we use them for

Accepterar du cookies? Accepterer du brug af cookies ? Do you accept cookies ?

Milton gaspannor Milton gaskedler Milton Gas Heaters

Modell TopLine

Model TopLine

Model TopLine

(This page is not available in english language)

Reservdele

Reservedele

Grupp 1A: Hölje Gruppe 1A: Kabinet Group 1A: Casing

för TopLine 15-45, 25 Combi och 25 Combi Plus for TopLine 15-45, 25 Combi og 25 Combi Plus for TopLine 15-45, 25 Combi and 25 Combi Plus


Grupp 1A: Hölje Gruppe 1A: Kabinet Group 1A: Casing
Grupp 1A: Hölje Gruppe 1A: Kabinet for TopLine 15-45 Group 1A: Casing for TopLine 15-45
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
1 NE84600 Koncentrisk anslutningsstycke Ø80/125 mm, komplettKoncentrisk tilslutningsstykke Ø80/125 mm, kompletBoiler connection piece Ø125/80 mm
2 NE84601 Koncentriskt adapter Ø80/125 mmKoncentrisk adaptor Ø80/125 mmAdapter for boiler connection Ø125/80 mm
3 NE86545 Tätningsring för koncentrisk adapter Ø125 mmTætningsring for koncentrisk adaptor Ø125 mmGasket for boiler connection Ø125 mm
4 NE84602 Tätningsring för koncentrisk adapter Ø80 mmTætningsring for koncentrisk adaptor Ø80 mmGasket for boiler connection Ø80 mm
5 NE84437 Prop för mäthul (2 st)Prop for målehul (2 stk.)Sealing plug (2 pcs.)
6 NE84603 VäggfästenVægbeslagWall bracket
NE84604
7 NE84605 Monteringsbox för funktionsmodulerMonteringsboks for funktionsmodulerModule box
8 NE84606 Täck för monteringsboxDæksel for monteringsboksCap for module box
9 NE84607 Frontlucka komplettFrontlåge kompletFront cover, complete
10 NE84608 Dekorationslist, vitPynteliste, hvidTrim
NE84609
11 NE84610 Skruv M5 för frontlucka (2 st.)Skrue M5 for frontlåge (2 stk)Screw M5 for front cover (2 pcs.)
12 NE84611 Packning för frontluckaPakning for frontlågeFront cover gasket
13 NE84612 Isolering för frontluckaIsolering for frontlågeFront cover insulation
14 NE84613 Glidskena för värmeväxlareGlideskinne for varmevekslerMounting bar for heat exchanger
15 NE85306 Rör- och kabelgenomföringRør- og kabelgennemføringPipe and cable bushing
16 NE84614 BlindplattaDækpropBlanking cap
17 NE84615 Kabelgenomföring, intern 24v (5 st.)Kabelgennemføring, intern 24v (5 stk.)Cable bushing, internal (5 pcs.)
18 NE84616 FrontluckaFrontlågeFront cover
19 - Resonans absorbatorResonans dæmperResonance absorber
20 - Kabelavlastning för monteringsboxKabel aflastning for monteringsboksCable strain relief clamp
21 - Skruv 6,3x19 mm (10 st)Skruer 6,3x19 mm (10 pcs.)Screw 6.3x19 mm (10 pcs.)
22 NE84760 Monteringsbygel för expansionskärlMonteringsbøjle for ekspansionsbeholderSupport strap for expansion vessel
23 NE84761 Skruva för expansionskärl (10 st.)Skrue for ekspansionsbeholder (10 stk.)Screw for expansion vessel (10 pcs.)
24 NE84762 ExpansionskärlEkspansions beholderExpansion vessel
25 NE84763 Aut. dubbelt avstängningsventil för expansionskärlAut. dobbelt afspærringsventil for ekspansionsbeholderAut. double isolation valve for expansion vessel
26 NE85968 O-ring (15 st)O-ring (15 stk.)O-ring (15 pcs.)
27 NE84764 Anslutningsrör till expansionskärlForbindelsesrør for ekspansionsbeholderConnection pipe for expansion vessel
28 NE84765 Rör bärare (5 st.)Rørclips (5 stk.)Pipe clip (5 pcs.)
29 NE84765 O-ring 14,48x2,62 mm (10 st)O-ring 14,48x2,62 mm (10 stk.)O-ring 14.48x2.62 mm (10 pcs.)
30 NE84766   Anslutnings stycke för returledningTilslutnings fitting til returledningConnector to return flow

Grupp 1B: Hölje Gruppe 1B: Kabinet Group 1B: Casing

för TopLine 25 Combi for TopLine 25 Combi for TopLine 25 Combi


Modul 1B: Hölje Modul 1B: Kabinet Module 1B: Casing
Grupp 1B: Hölje Gruppe 1B: Kabinet for TopLine Combi og Combi Plus Group 1B: Casing for TopLine Combi and Combi Plus
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
1 - Koncentrisk anslutningsstycke Ø80/125 mm, komplettKoncentrisk tilslutningsstykke Ø80/125 mm, kompletBoiler connection piece Ø125/80 mm
2 NE84601 Koncentriskt adapter Ø80/125 mmKoncentrisk adaptor Ø80/125 mmAdapter for boiler connection Ø125-80 mm
3 - Tätningsring för konc. adapter Ø125 mmTætningsring for konc. adaptor Ø125 mmGasket for boiler conn. Ø125 mm
4 NE84602 Tätningsring för konc. adapter Ø80 mmTætningsring for konc. adaptor Ø80 mmGasket for boiler conn. Ø80 mm
5 NE84437 Prop för mäthul (2 st.)Prop for målehul (2 stk.)Sealing plug (2 pcs.)
6 -           Frontlucka komplettFrontlåge kompletFront cover, complete
7 NE84609   Dekorationslist, vitPynteliste hvidTrim, white colour
8 NE84610           Skruv M5 för frontlucka (2 st.)Skrue M5 for låge (2 stk)Screw M5 (2 pcs.)
9 NE84620  •  •  •  •  •  • Packning för frontluckaPakning for frontlågeFront cover seal
10 NE84621           Isolering för frontluckaIsolering for frontlågeInsulation for front door
11 NE84603         VäggfästenVægbeslagWall bracket
12 NE85306 Rör och kabelgenomföringRør- og kabelgennemføringPipe/ cable bushing
13 (Varenr)           GummipluggGummipropGrommit
14 NE84622           Botten lucka för VVB-enhetBunddæksel for VVB enhedBottom hatch for DHW unit
15 NE84623           Glid skena för värmeväxlareGlideskinne for varmevekslerMounting bar for heat exchanger
16 NE84615 Kabelgenomföring, intern 24v (5 st.)Kabelgennemføring, intern 24v (5 stk.)Cable bushing, internal (5 pcs.)
17             (referensnummer används inte)(referencenummer ikke benyttet)(pos. not used)
18 NE84626 Resonans absorbatorResonans dæmperResonance absorber
19 NE84614 BlindplattaDækpropBlanking cap
20 - Skruv 6,3x19 (10 st)Samleskrue 6,3x19 (10 stk.)Screw 6.3x19 (10 pcs.)
21 NE84760 Monteringsbygel för expansionskärlMonteringsbøjle for ekspansionsbeholderSupport strap for expansion vessel
22 NE84761 Skruva för expansionskärl (10 st.)Skrue for ekspansionsbeholder (10 stk.)Screw for expansion vessel (10 pcs.)
23 NE84762 ExpansionskärlEkspansions beholderExpansion vessel
24 NE84763 Aut. dubbelt avstängningsventil för expansionskärlAut. dobbelt afsp. ventil for ekspansionsbeholderAut. double isolation valve for expansion vessel
25 NE85968 O-ring (15 st)O-ring (15 stk.)O-ring (15 pcs.)
26 NE84764 Anslutningsrör till expansionskärlForbindelsesrør for ekspansionsbeholderConnection pipe for expansion vessel
27 NE84765 Rör bärare (5 st)Rørclips (5 stk.)Pipe clip (5 pcs.)
28 NE84768 O-ring 14,48x2,62 mm (10 st)O-ring 14,48x2,62 mm (10 stk.)O-ring 14.48x2.62 mm (10 pcs.)
29 NE84766           Anslutnings stycke för returledningTilslutnings fitting til returledningConnector to return flow

Grupp 2: Rökrör och kondensatavledning Gruppe 2: Røgrør og kondensat afløb Group 2: Flue pipe and condensate drainage

för TopLine 15-45, 25 Combi och 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi og 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi and 25 CombiPlus


Grupp 2: Rökrör och kondensatavledning Gruppe 2: Røgrør og kondensat afløb Group 2: Flue pipe and condensate drainage
Grupp 2: Rökrör och kondensatavledning Gruppe 2: Røgrør og kondensat afløb Group 2: Flue pipe and condensate drainage
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
1 NE84627 RökrörRøggasrørFlue pipe
2 NE84602 Tætningsring Ø80 mmTätningsring Ø80 mmGasket Ø80 mm
3 NE84628 Låsring för rökrörLåsering for røggasrørLocking ring for flue pipe
4 NE84625 Hållare för rökrörHolder for røggasrørFixing bracket for flue pipe
5 NE84405         Kondensback, komplettBundbakke for kondensat opsamling, kompletCondensate receiver tray, complete
NE84629    
6 NE84630     Kondensback packningPakning for bundbakkeGasket for condensate receiver tray
NE84631        
7 NE84632 Clips för kondensback (2 st)Clips for bundbakke (2 stk)Clips for condensate receiver tray (2 pcs.)
8 NE85308 Packningskit för vattenlåsPakningssæt til vandlåsGasket set for water trap
9 NE84633 VattenlåsVandlåsWater trap
10 NE84634 Packning för vattenlås (5 st)Pakning for vandlås (5 stk)Gasket for water trap (5 pcs.)
11 NE84635 Avloppsrör för vattenlåsAfløbsrør for vandlåsDrain pipe for water trap

Grupp 3: Luft och gastillförsel Gruppe 3: Luft- og gastilførsel Group 3: Air and gas supply

för TopLine 15-45, 25 Combi och 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi og 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi and 25 CombiPlus


Grupp 3: Luft och gastillförsel Gruppe 3: Luft- og gastilførsel Group 3: Air and gas supply
Grupp 3: Luft och gastillförsel Gruppe 3: Luft- og gastilførsel Group 3: Air and gas supply
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
1 NE84636 Luft back ventil, komplettKontraklap, komplet One-way flap, complete
2 NE86514 Luft back ventilKontraklapOne-way flap
3 NE84637 Packning för fläktmanifold, topp ( 5 st.)Pakning for ventilatormanifold, top (5 stk.)Gasket for fan flange, top (5 pcs.)
4 NE84638   Manifold för fläkt / brännareManifold for ventilator/ brænderConnection manifold, fan/ burner
5 NE84418 SkruvSamleskrueAssembly screw
6 NE84639 Packning för fläktmanifold, bottenPakning for ventilator manifold, bundGasket for centrifugal fan, bottom
7 NE84640 Fläkt inkl. packningVentilator inkl. pakningCentrifugal fan
8 NE84641           Venturirör för fläkt, inkl. packningarVenturirør for ventilator, inkl. pakningerVenturi pipe, inc. Gaskets
NE84642    
NE84643          
9 NE84644   Packning för insugningsrör, Ø50 mmPakning for indsugningsrør, Ø50 mmGasket for inlet pipe, Ø50 mm
10 NE84645 InsugningsrörIndsugningsrørInlet pipe
11 NE84646 Hållare för insugningsrörHolder for indsugningsrørFixing bracket for inlet pipe
12 NE84647 Packning för venturirörPakning for venturirørGasket for venturi pipe
13 NE84648 Gasrör, komplett med packningar och rördelarGasrør, komplet med pakninger og fittingsGas pipe, complete with fittings and gaskets
14 NE84649 Packning för gasrörPakning for gasrørGasket for gas pipe
15 NE84650 Låsclip för gasrör (5 st)Låseclips for gasrør ( 5 stk)Locking pin for gas pipe (5pcs.)
16 NE84651     Gas munstycke DN 5,05 mm for N-gasGasdyse DN 5,05 mm for N-gasGaz nozzle DN 5.05 mm for N-gas
NE84652           Gas munstycke DN 5,90 mm for N-gasGasdyse DN 5,90 mm for N-gasGaz nozzle DN 5.90 mm for N-gas
NE84653           Gas munstycke DN 3,02 mm for N-gasGasdyse DN 3,02 mm for N-gasGaz nozzle DN 3.02 mm for N-gas
17 NE84654 O-ring för gas munstycke (5x2 st)O-ring for gasdyse (5*2 stk.)O-ring for gas nozzle (5x2 pcs.)
18 NE84655 GasblockGasarmatur
19 NE84656 Packning för gas blockPakning for gasarmaturFlat gasket for gas regulator

Grupp 4: Värmeväxlare och brännare Gruppe 4: Varmeveksler og brænder Group 4: Heat exchanger and burner

för TopLine 15-45, 25 Combi och 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi og 25 CombiPlus for TopLine 15-45, 25 Combi and 25 CombiPlus


Grupp 4: Värmeväxlare och brännare Gruppe 4: Varmeveksler og brænder Group 4: Heat exchanger and burner
Grupp 4: Värmeväxlare och brännare Gruppe 4: Varmeveksler og brænder Group 4: Heat exchanger and burner
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
1 NE84657     BrännarehusBrænderdækselBurner cover 35/ 45 kW
NE84658      
2 NE84430 Låsfäste (2 st)Låsebeslag (2 stk.)Locking bracket (2 pcs.)
3 NE84659         BrännareBrænderBurner
NE84660      
NE84661          
4 NE84662     Brännare packningBrænderpakningBurner gasket
NE84663        
5 NE84637 Packning för fläktmanifold, topp (5 st)Pakning for ventilatormanifold, top (5 stk.)Gasket for fan flange, top (5 pcs.)
6 NE84418 Skruv (M5x16, torx)Samleskrue (M5x16, torx)Assembly screw (M5x16, torx)
7 NE84420 Automatisk avluftningsventilAutomatisk udlufterAutomatic vent valve
8 NE84664 Låsclip för automatisk avluftningsventilLåseclip for aut. udlufterLocking pin for vent valve
9 NE84665 Skruv (6,3x19) (10 st)Samleskrue (6,3x19) (10 stk.)Assembly screw (6,3x19) (10 pcs.)
10 NE84666 Synsglas med hållare för jonisering och glödrörSkueglas med holder for ionisering og gløderørInspection window with holder for ionisation and glow coil igniter
11 NE84667 Skruv (M5x45) (5 st)Samleskrue (M5x45) (5 stk.)Assembly screw (M5x45) (5x)
12 NE85996   Skyddskåpa för glödrörKappe for gløderørCovering sheet for glow coil igniter
13 NE84452 GlödrörGløderørGlow coil ingniter
14 NE84453 Joniserings elektrodIoniserings elektrodeIonisation electrode
14a NE84752 Elektrod paketElektrode kitElectrode kit
17 MutterMøtrikNut
18 NE84425   O-ring 36,09 x 3,53O-ring 36,09 x 3,53O-ring 36.09 x 3.53
NE85314           O-ring 29,74 x 3,53O-ring 29,74 x 3,53O-ring 29.74 x 3.53
19 NE88537 Låsclip för säkerhets givareLåseclip for sikkerheds følerLocking clip for safety sensor
20 O-ring 9,19 x 2,62 (10 st)O-ring 9,19 x 2,62 (10 stk.)O-ring 9.19 x 2.62 (10 pcs.)
21 NE84421 Säkerhets temperatur givareSikkerheds temperatur følerSafety temperature sensor
22 NE84668     VärmeväxlareVarmevekslerHeat exchanger
NE84669        

Grupp 5A: Framlopp / returlopp singel Gruppe 5A: Frem / retur single Group 5A: Flow/ return single

för TopLine 15, 25 och 25 Combi for TopLine 15, 25 og 25 Combi for TopLine 15, 25 and 25 Combi


Grupp 5A: Framlopp / returlopp singel Gruppe 5A: Frem / retur single Group 5A: Flow/ return single
Grupp 5A: Framlopp / returlopp singel Gruppe 5A: Frem / retur single Group 5A: Flow/ return single
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
01
02
03
0
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Grupp 5C: Framlopp / returlopp Gruppe 5C: Frem / retur Group 5C: Flow/ return

för TopLine 25 CombiPlus for TopLine 25 CombiPlus for TopLine 25 CombiPlus


Grupp 5C: Framlopp / returlopp Gruppe 5C: Frem / retur Group 5C: Flow/ return
Grupp 5C: Framlopp / returlopp Gruppe 5C: Frem / retur Group 5C: Flow/ return
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
00

Grupp 6: Hydrauliska (Combi modell) Gruppe 6: Hydraulik (Combi model) Group 6: Hydraulics (Model Combi)

för TopLine 25 Combi for TopLine 25 Combi for TopLine 25 Combi


Grupp 6: Hydrauliska (Combi modell) Gruppe 6: Hydraulik (Combi model) Group 6: Hydraulics (Model Combi)
Grupp 6: Hydrauliska (Combi modell) Gruppe 6: Hydraulik (Combi model) Group 6: Hydraulics (Model Combi)
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
25 Combi 25 Combi­Plus
00

Grupp 7: Bufferttank Gruppe 7: Buffertank Group 7: Storage tank FORKERT OVERSKRIFT !

för TopLine 25 CombiPlus for TopLine 25 CombiPlus for TopLine 25 CombiPlus


Grupp 7: Bufferttank Gruppe 7: Buffertank Group 7: Storage tank FORKERT SPRÆNGSKITSE !
Grupp 7: Bufferttank Gruppe 7: Buffertank Group 7: Storage tank
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
00

Grupp 8: Styrpanel Gruppe 8: Kontrolpanel Group 8: Control Panel

för TopLine 15, 25, 25 Combi och 25 CombiPlus for TopLine 15, 25, 25 Combi og 25 CombiPlus for TopLine 15, 25, 25 Combi and 25 CombiPlus


Grupp 8: Styrpanel Gruppe 8: Kontrolpanel Group 8: Control Panel
Grupp 8: Styrpanel Gruppe 8: Kontrolpanel Group 8: Control Panel
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer TopLine pann typ TopLine kedel type Beskrivning Beskrivelse
15 25 35 45 25 Combi 25 Combi­Plus
00
Hvad med TopLine 35 og 45 ???

Milton TopLine 80 och 100: Milton TopLine 80 og 100: Milton TopLine 80 and 100:

för alla dela ? for alle reservedele ? for all parts ?


TopLine 80 och 100 TopLine 80 og 100 TopLine 80 and 100
TopLine 80 och 100 TopLine 80 og 100 TopLine 80 and 100
Pos. Pos. Artikel nr. Varenummer Top­Line pann typ Top­Line kedel type Beskrivning Beskrivelse
80 100
NE84100 Milton TopLine 100Milton TopLine 100
1 NE84400 FrontlågeSvenske betegnelser???
2 NE84401 Pakning til frontlåge
3 NE84402 Lås til frontlåge
8 NE84404 Justeringsskrue til bagramme
12NE84405 Bundpakke
13NE84406 Pakning til bundpakke
14NE844071Pakning 110 mm
17NE84407 Røggasrør
20NE84408 Vandlås
21NE85308 Pakning til vandlås
22NE84409 Kondensrør internt
24NE84410 Kondensatslange
25NE84411 Ventilator
26NE84413 Venturirør
30NE84415 Gasarmatur
32NE84416 Gasrør internt
39NE84419 Luftrør internt
41NE84420 Reparationssæt til automatisk udlufter
43NE84421 Sikkerhedssensor
46NE84422 Tryksensor elektronik
48NE844221Retur/fremløbsrør
52NE84426 Skueglas med pakning
53NE84452 Gløderør
55NE84453 Ioniseringselektrode
60NE84427 Varmeveksler
62NE84428 Brænder
63NE84429 Brænderpakning
64NE84430 Clips til brænder
67NE86535 Kedelpanel BC-10
68NE86543 Afbryder
69NE86547 Drejeknap
73NE86542 Omformer 230/24 V
74NE86539 UBA-3
75NE84431 Sikring
76NE84432 Tilslutningsramme
82NE••••• (Dansk tekst?)
84NE84437 Prop til målehul
85NE84438 Tætningsring 160 mm
85NE84438 Tætningsring 160 mm DUBLET
86NE84439 Ledningssæt 24 V
87NE84440 Ledningssæt 230 V
88NE84441 Ledning til on/off kontakt
91NE84449 Tilslutningssæt retur
95NE84442 Gasventil
96NE84454 Pumpe UPER 25-80
97NE83629 Udluftningsventil
101NE84443Termometer frem/retur
102NE84444Manometer
103NE84445Sikkerhedsventil 4 bor
104NE86574Låsesplit til sensor
105NE88528Pakning
106NE84446Påfyldnings-/ aftapningshane
108NE84447Kondensrør
110NE84448Tilslutningssær fremløb
111NE83252Pakning DN 44x2.5